Wyprawka w góry - kiedy najlepiej?

Wczasy w górach to idealny wybór na połaczenia aktywnego wypoczynku na świeżym, górskim powietrzu. Od zawsze ciągnęło nas tam gdzie wysokość, gdzie natura i szlaki turystyczne. W góry wyprawimy się w każdą porę roku - w lecie, zimie czy na wiosnę zawsze będziemy mieli styczność z kompletnie innymi górami.

Góry Stołowe
Autor: Eri_pl
Źródło: www.flickr.pl
Wyjazd postanowiony, a zatem pierwsza kwestia - zarezerwowanie noclegów. Jeśli cena gra rolę na uwagę zasługuje ustalanie terminarza wczasów. Czy wyprawę planuje się na czas największego oblężenia grup wycieczkowych (od czerwca do sierpnia), gdy gospodarze stancji - chcąc naturalnie więcej zarobić - podnoszą stawki za noc i opłaty klimatyczne, czy raczej już po turystycznym boomie, gdy turystów nie jest tak wielu. W drugiej opcji (od jesieni, przez zimę do wiosny) możemy liczyć na całkiem atrakcyjne taryfy cenowe. Turystą w górach jest się nie tylko w sezon z krótkim rękawkiem!

Wypada porozglądać się za przypadkowym nawet pasmem górskim w Polsce i miejscowościami-kurortami położonymi u jego stóp. Niech pod lupę pójdą np. Góry Stołowe noclegi - sprawdź ten link. Przecież zupełnie niemedialne na pierwszy rzut oka - nie miały nigdy podobnego oblężenia jak skaliste Tatry, tajemnicze Bieszczady, czy również najwyższe od zachodu patrząc Karkonosze.Ale to właśnie ta „niepopularność” bywa magiczna dla gór, w które jedziemy z myślą, że spotkamy jak najmniej ludzi. Że na szlakach nie będzie kolejek (te ludzkie), obce będzie oczekiwanie na zjazd kolejkowy czy zdjęcie na tle kapitalnej panoramy. W niszowych górach poczujemy bliskość natury jeszcze mocniej, a liczne grupy wycieczkowe (na pewno po sezonie) nie będą nam przeszkadzać.

Co z formą wypoczynku? Jeśli rundki pieszego turysty okazują się nudne dla aktywnych dusz, warto zweryfikować pobliskie wypożyczalnie rolek, kijków nordic walking, a zimową porą nart, łyżew. Przy wyborze odpowiedniej kwatery, gwarantującej spokój i wyposażenie jakiego oczekujemy warto rozeznać się z serwisami internetowymi o okolicznych kurortach i sprawdzić opinie tych, którzy zdążyli nocować w Lądku Zdrój, Kudowie czy Dusznikach. Takie rozeznanie to dobry grunt pod lepszy wybór - decydując się z marszu można zepsuć sobie wyczekiwany urlop. A przecież nie tego oczekujemy od kilku dni relaksu i odnowy psychofizycznej.

Link1 | Link2 | Link3

Copyright © 2011. All Rights Reserved.