Miłostki i nie tylko, Muza: koncerty i płyty, Premiery filmowe, Spotkania, wywiady, relacje, Warto przeczytać

Od czego zacząć uczenie się gry na wiośle

Szukajć pierwszych piosenek gitarowych, młodzi ludzie często zaczynają od piosenek. W przypadku kilkuletnich dzieci są to z reguły zwykłe proste piosenki znane również naszym rodzicom. Piosenki te znajdują się w kanonie utworów, które pojawiają się w śpiewnikach harcerskich i ogniskowych. Nie są to zwykle utwory trudne, używa się do ich grania najprostszych kilku akordów, nawet w sytuacji gdy w oyginale partie gitary są bardziej rozbudowane.

gitara

Źródło: http://www.morguefile.com/
Takie podejście do nauki gry na instrumencie może oczywiście dawać możliwość pogrywania sobie na gitarze na ogniskach. Będziemy potrafili zagrać kilka piosenek, najczęściej większość z nich będziemy odgrywać tak samo, sprowadzając wszystkie do najprostszych chwytów i charakterystycznych kilku bić ogniskowych. Na pewno jednak nasz słuch nie uwrażliwi się na to, czym naprawdę jest muzyka, bogactwo dźwięków, interwałów, zależności pomiędzy akordami molowymi i durowymi i wszelkimi ich przebiegami, progresjami.

Jednak jeżeli młody człowiek jest bardziej ambitny i oczekuje czegoś więcej od muzyki, muzi już zaczynając grę na instrumencie dobierać sobie utwory z różnorodnych stylistyk muzycznych. Najlepiej też aby te utwory grane były różnymi technikami. Często wielokrotne przegranie piosenki lub utworu, który na początku wydaje nam się niezrozumiały i mało wpadający w ucho, może sprawić, że nasz słuch w końcu uzna te melodie za ciekawe i bardzo ładne. Po pewnym czasie odkryjemy, że jesteśmy w stanie usłyszeć co raz więcej muzyki i tym samym nasz muzyczny świat się poszerzył.

gitara

Autor: Angela Quitoriano
Źródło: http://www.flickr.com

W młodym wieku oczywiście podstawową rolę w grze na gitarze odgrywją emocje. Dzięki nim chęć grania rośnie. Mówiąc językiem prostym, można powiedzieć, że nakręcamy sięw sytuacji, w której udaje nam się zagrać jakiś motyw, a jeśli w tym wszystkim jest to utwór, który lubimy i czujemy, wówczas doświadczamy ogrmnego przypływuczujemy ogromną dawkę energii. Dobrze jest więc poza banalnymi piosenkami grać utwory z muzyki klasycznej lub nawet mało skomplikowane standardy jazzowe. Najważniejszy jest jednak motor, serce, które emocje pobudzi, a tutaj jednak na początku największą frajdę dają nam utwory rockowe.

Dobierając stosowne tytuły na pewno warto przewertować repertuar takich zespołów jak Metallica, Led Zeppelin, czy Motorhead, albo Muse – . W tym ostatnim przypadku partie gitar zwykle wzbogacone są o efekty elektroniczne. Szukanie brzmienia swojego instrumentu może się okazać zupełnie nową przygodą w zgłębianiu tajemnic muzyki.