Sztuka art deco w naszym państwie – główna część czasów modernizmu

Nurt art deco wprowadzony został w latach dwudziestych i trzydziestych dwudziestego stulecia i stanowił odpowiedź na zanik dyscypliny przestrzennej zauważalny w modnych w poprzednich latach innych nurtach sztuki. Omawiany styl odróżnia się przede wszystkim zachowaniem symetrii i sięganiem do ponadczasowych kształtów geometrycznych, chociaż nie tylko.

obraz art deco

Autor: Randen Pederson
Źródło: http://www.flickr.com

Dużą wagę przykładano do czerpania inspiracji ze źródeł tradycyjnych, charakterystycznych dla grup etnicznych czy ludowych. Był to nurt nowoczesny, który zawiera w sobie wzmocnienie działań nowatorskich z czerpaniem ze źródeł. Nurt ten, mimo że możliwy do zauważenia zasadniczo w każdym z odłamów sztuki, najbardziej widoczny był w dziedzinach wzornictwa przemysłowego. Pomimo tego często w współczesnych galeriach sztuki modernistycznej uda nam się z pewnością zobaczyć obrazy art deco, na które popyt rośnie w ciągu ostatnich lat – porównaj: galeria art deco.

Może istotę stanowi w tym wypadku fakt znaczniejszej ostatnio powszechności sztuki w trakcie planowania wyglądu mieszkań i z tym związanej obligatoryjności prostego jej rozumienia przez reprezentantów wszystkich grup społecznych. W obrazach nurt ten stawia przecież na prostotę przekazu, symetrię, kształtność i dosyć nasycone kolory. Są to przecież od początku do końca te cechy, które nasz mózg pozytywnie odbiera.

Praca w tym stylu nie była obca także rodzimym nam malarzom (czytaj dalej). Rodzime art deco to przede wszystkim grupa krakowska, np. „Warsztaty Krakowskie”.

Obecnie oceń farby do porcelany ten tekst, który jest niesamowicie zajmujący. Zrób to właśnie w tym momencie! Zobaczysz, że faktycznie trzeba to zrobić!

Było to zrzeszenie artystów, które inspirowało się klasyczną sztuką ludową niosąc ze sobą jednak plany zbudowania nurtu patriotycznego. Z całą pewnością udało się mu stworzyć nurt tradycyjny i nowoczesny zarazem.