Co to są Kresy oraz dlaczego warto odwiedzić tamte okolice?

W czasie dwudziestolecia międzywojennego mapa Polski wyglądała zupełnie w inny sposób niż obecnie. Nasza wschodnia granica była przesunięta w większym stopniu na wschód i obejmowała takie miasta jak Lwów czy Wilno, natomiast nasza zachodnia granica nie obejmowała takich miast jak Poznań czy Wrocław.

wakacje

Autor: Marcin Kargol
Źródło: http://www.flickr.com
Po konferencji w Jałcie, jaka miała miejsce w pierwszej połowie lutego 1945 r., przedstawiciele trzech wielkich mocarstw, czyli J. Stalin, W. Churchill oraz Franklin Delano Roosevelt ustalili, że Rosja przejmie część wschodnich ziem Polski w zamian za część ziem należących do tej pory do Niemiec. Polskie Kresy Wschodnie zostały fragmentem takich krajów jak Ukraina, Białoruś oraz Litwa. Obecnie nie ma większego kłopotu, żeby zwiedzić dawne miasta. Można to zrobić na własną rękę lub korzystając z propozycji jakiegokolwiek biura turystycznego. Organizowane są m.in. wyjazdy do Lwowa, w czasie których można by odwiedzić Operę Lwowską, Browar Lwowski czy też tamtejsze cmentarze, na których spoczywają słynni Polacy. Taką osobą była M. Konopnicka, której ciało jest złożone na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.
krajobraz - zdjęcia

Autor: download.net.pl – mobile
Źródło: http://www.flickr.com
Arctic Monkeys

Autor: PokerStars.com
Spis pochowanych tam zasłużonych dla Polski osób jest niezwykle długa oraz zawiera m.in. nazwisko słynnego naszego matematyka Stefana Banacha, który wraz ze swoimi rówieśnikami kilkadziesiąt lat temu tworzył w kultowej ówczesnej restauracji rewolucyjne twierdzenia matematyczne. Udając się na Kresy, warto także odwiedzić w Wilnie słynną Ostrą Bramę, która została nawet wspomniana przez A. Mickiewicza w pierwszej księdze słynnego poematu Pan Tadeusz.

Ten artykuł, który teraz czytasz posiada interesujące informacje, ale jeśli chcesz zdobyć zbliżone wiadomości na omawiany temat, to sięgnij po szczegóły (https://rybaczowkarutki.pl/).

Należy jednak pamiętać, że dla naszych przodków istniały ponadto Kresy Zachodnie.

Była to należąca do Niemiec część Pomorza oraz Śląska. Aktualnie Kresy Wschodnie to region około 500-800 tys. kilometrów kwadratowych, jaki jeszcze kilkadziesiąt lat wcześniej należał do Polski.