Spokojny urlop w Gąskach

Gąski to wieś wypoczynkowa leżąca na wybrzeżu zachodnim, w rejonie Mielna. Jest zaliczana do najbardziej spokojnych polskich kurortów nadmorskich, toteż decydując się na to miejsce na urlop nad Bałtykiem można liczyć na wypoczynek w kameralnej i spokojnej atmosferze.
Niedaleka odległość Mielna i Sarbinowa, to dodatkowy atut dla turystów, którzy okazjonalnie chcieliby zaznać rozrywki w miejscach ze znaczniejszą liczbą lokali i dyskotek.

Morze, Bałtyk - zachód słońca

Autor: włodi
Źródło: http://www.flickr.com
W Gąskach znajduje się druga co do wysokości w Polsce latarnia morska (51 m). Obiekt zbudowany w 1878 r. został uprzystępniony do odwiedzania. Ze szczytu latarni, na który można dotrzeć po dwustu wąskich, granitowych schodach, rozciąga się zachwycająca panorama wybrzeża – ujrzeć stąd można Sarbinowo, Chłopy, Mielno i Unieście.

Zapewne zaciekawi Cię nasza strona www (http://www.spijtanio.eu/noclegi-poznan), znajdziesz w tamtym miejscu sporo zajmujących danych. Miej na uwadze, że jest stale uzupełniana.

W jej dolnej części są sklepy z pamiątkami i punkty małej gastronomii.

Oprócz samej latarni znajdują się tu także zabytkowe budynki gospodarcze: dom latarników, stodoła, budynek inwentarski, ogrodzenie oraz mur zespołu latarni. Ciekawostką jest fakt, że w bliskiej odległości latarni zalega zielona, lecznicza glinka, którą stosuje się do kąpieli, okładów, a nawet do picia. Kolejnym najbardziej ciekawym obiektem w Gąskach jest neoklasycystyczny „Pałac Morski” znajdujący się w parku, dziewięćset metrów od linii morza. Pałac wzniesiony w drugiej połowie XIX w. pełni współcześnie funkcję ośrodka rehabilitacyjno – wypoczynkowego. Budynek otoczony jest przez zabytkowy park o powierzchni około 6,7 ha. Rosną tu między innymi buki, cyprysiki groszkowe oraz klony srebrzyste.

Do Gąsek podróżników przyciąga głównie rozległa, piaszczysta plaża. Można tutaj tradycyjnie spędzać czas na kąpielach słonecznych i morskich albo też skorzystać z różnorodnej propozycji sportów wodnych.

Najbardziej znanym szlakiem turystycznym przebiegającym przez Gąski jest szlak nadmorski oznaczony kolorem czerwonym, o długości około trzydziestu dziewięciu kilometrów. Trasa wiedzie wczasowiczów przez kolejne etapy: Pleśno – Gąski – Sarbinowo – Chłopy – Mielno – Unieście – Łazy – Dąbki. Ciekawy jest fakt, iż wspomniany szlak stanowi odcinek międzynarodowego szlaku przebiegającego przez nadmorskie miejscowości i plaże. Trasa ta rozpoczyna się we Francji. Rowerowy szlak nadmorski jest nieco dłuższy – pięćdziesiąt cztery kilometry i biegnie trasą: Pleśno – Gąski – Sarbinowo – Mielno – Strzeżenica, Dobiesławiec – Mścice – Jamno – Łabusz – Osieki – Iwęcino – Bielkowa. Szlak wiedzie wzdłuż bałtyckiego wybrzeża, a podczas jego pokonywania zobaczyć można liczne zabytki historyczne a także przyrodnicze.

***
Kompletną propozycję na wypoczynek 2015 w Gąskach można wyszukać w serwisie bądź klikając na niżej znajdujące się linki:

– Gąski noclegi
– Gąski pokoje gościnne
– odpoczynek 2015 (dowiedz się szczegółów).