Czy jest prawdopodobieństwo, że e-booki wyprą papierowe książki ale przy tym podwyższą skalę czytelnictwa?

E-book czyli elektroniczna książka jest współcześnie najlepiej sprzedającym się towarem na zachodzie. Stopniowo wypiera on klasyczne, papierowe książki bo niektóre tytuły wydawane są wyłącznie w postaci e-booków zwłaszcza w takich sferach jak informatyka. E-booki pojawiły się wiele lat temu w postaci manuali dołączanych do różnorakich programów komputerowych. Łącznie z rozpowszechnieniem internetu, powstaniem DotComów czyli firm prowadzących swą działalność gospodarczą wyłącznie w internecie i zapotrzebowaniu na informację, ebooki stały się niezwykle popularne. Przyczyniło się do tego dużo zalet takiej formy książki do których najważniejszą jest niski koszt produkcji.

książki tradycyjne i elektroniczne

Autor: ActuaLitté
Źródło: http://www.flickr.com
Dzisiejsze e-booki zapisane są przede wszystkim w formacie pdf zapewniającym bezpieczeństwo danych w nich zawartych, ponieważ takich plików nie da się edytować bez specjalnego programu. Do odczytu tego formatu potrzebny jest program Acrobat Reader firmy Adobe (program rozpowszechniany nieodpłatnie). Po jego ściągnięciu i zainstalowaniu pozostaje tylko ściągnąć parę książek. Czytanie książek zostało wyparte przez telewizję i Internet. Miłośnicy lektur biją na alarm widząc, że sprzedaż publikacji bardzo spada, a dzieci i młodzież spędzają wiele godzin przed ekranem komputera lub telewizora. Tymczasem darmowe ebooki to możliwość na powrót wielu do czytania. Nieważne czy to beletrystyka, książki naukowe, czy komiksy. Każdy znajdzie coś w sam raz dla siebie, a tu przykłady – beletrystyka w formie elektronicznej.

czytnik e-booków Kobo

Autor: Maria Elena
Źródło: http://www.flickr.com

Jest to przede wszystkim spowodowane tym, że ebooki są tańsze, a technologia elektronicznego papieru jest już tak dopracowana, że stać na nią już większość czytelników, Czytanie na e-booku to prawdziwa przyjemność. Nie męczy wzroku tak jak normalny ekran laptopa, tabletu czy smartfonu. Do czytania książek na ekranie czytników elektronicznych konieczne jest zewnętrzne źródło światła. Nie trzeba odbierać tego jako minus, a wręcz przeciwnie. Przecież tradycyjne książki papierowe także czytamy tylko przy zewnętrznym oświetleniu. Następną zaletą czytników ebooków jest dużo innych funkcji. Możemy oglądać na nich zdjęcia, słuchać muzyki, bądź przeglądać internet.

Ebooki są znacznie tańsze od papierowych wersji. Niestety w Polsce wydający nie są przekonani jeszcze do wydawania jednocześnie książek w wersji elektronicznej i papierowej. Ich objekcje związane są z piractwem. Wydawcy zachodni nie mają z tym dużego problemu i czytelnicy mają wciąż do wyboru dwie wersje książek, nawet premierowych bestsellerów. Przyszłość jest coraz lepsza dla ebooków, ponieważ już w pierwszej połowie roku 2012 dostrzeżono znaczy wzrost sprzedaży ebooków, a sami wydawcy także zaczynają spoglądać na wydania elektroniczne bardziej przyjaźniej i wydanie drukowanej i elektronicznej wersji książki bywa już normą. Plany na następne lata zakładają duży wzrost rzędu kilkuset procent rocznie rynku ebooków, także naukowe. Już dostępne są takie jak – encyklopedie i leksykony na e-booka.

Dostępne w sieci bezpłatne ebooki to książki umieszczone w wersji elektronicznej. Można je odczytywać na ekranach komputera, tabletów, za pomocą smartfonów ze profesjonalnym oprogramowaniem oraz na czytnikach.

Interesują Cię przeróżnego typu inne informacje (http://magazynauto.pl/porady/uszczelniacz-wyciekow-z-silnika-test-preparatu,aid,1785)? To świetnie, ponieważ masz wybór, by wejść na kolejną stronę i tam wgryźć się w dokładne wiadomości.

Czytnik mieści się w dłoni, jest lekki, możemy schować go do torebki czy kieszeni, a jednocześnie można na niego wgrać kilkaset publikacji.