Czytanie książek kształtuje fantazję każdego czytelnika

O domowej biblioteczce nieraz myśli się jak o szafkach na przeczytane lektury. W grę wchodzą wtedy dwie przyczyny ich gromadzenia. Pierwszy, w wyższym stopniu łaskawy: bo mają szansę się jeszcze komuś przydać.

biblioteka miejska

Autor: jef1947
Źródło: http://www.flickr.com
Drugi łączy się z próżnością posiadacza, który lektury rozpatruje jak myśliwskie łupy, rozstawiając na półkach zdobyte białe kruki. W biblioteczce stoją książki przeczytane, jednak wiele jest także tych, jakich nie przeczytaliśmy, a prawdopodobnie, nie przeczytamy nigdy. To nie oznacza, że są bezużyteczne. Półki służą nie wyłącznie magazynowaniu książek, jednak wspaniale przydają się do ich przestawiania. Do tego nadają się każde książki: przeczytane, przewertowane i zostawione na później.

Nie ociągaj się! Jeżeli zaciekawiły Cię zawarte tu informacje, to na pewno bieżąca publikacja (https://www.alpinlife.pl/szpejarka-lhotse-comfort-p-15.html) na ten temat również Cię zwabi. Spójrz na artykuł na ten temat.

Powinniśmy puszczać książki w obieg. W czynnej bibliotece zawsze brakuje miejsca, a zarazem wiele jest w niej takich książek, z jakimi zdołalibyśmy rozstać się bez bólu. Nie trzymajmy ich po to, by zbierały kurz. Warto porzucać książki na uczelniach, w szkołach i kafejkach. Nawet na najdziwniejsze tytuły znajdą się miłośnicy, chętni zużytkować je na własny sposób. Domowe biblioteczki nie muszą być przejawami prestiżu i skumulowanym funduszem kulturowym wykorzystywanym w starciach społecznych. Dużo zależy od tego, jak będziemy do nich podchodzić. Przy dobrym nastawieniu biblioteczki mają szansę odegrać ważną rolę w otwieraniu nas na świat i stawianiu lepszych związków z innymi.

książki na stoliku

Autor: MocaDeco
Źródło: http://www.flickr.com
Prawda jest taka, że człek może sobie bądź co bądź radzić w życiu, nawet wcale nie czytając książek. Może, ale co to za istnienie, skoro nie ma życia duchowego spojonego z zadumą nad sobą i rzeczywistością, nie posiada świadomości, że istnieją odmienne punkty spostrzegania i szersza perspektywa. Czytanie zgłębia praktyki językowe, kształtuje zasób leksykalny, uczy wyrażać myśli i poznawać rodzaje mówienia różnych ludzi. Im bogatszy język, tym sprawniejsze wyrażanie własnego wyrażenia, lepsza umiejętność werbalizowania uczuć i potrzeb. Czytanie książek rozwija biegłość autonomicznego rozumowania i wypowiadania myśli, kompetencje konieczne do dobrego funkcjonowania publicznego.