Nawet nie wiesz jak bardzo ważną rolę odgrywają centrale telefoniczne

Nikt chyba nie ma wątpliwości, jak kluczową rolę w postępie technologicznym trzyma wynalazek z XIX wieku – telefon. Od czasu, gdy Aleksander Bell umożliwił pierwszą pogawędkę po kablu, ta technologia komunikowania się bardzo się ulepszyła. Czy nowoczesne centrale telefoniczne są kolejnym krokiem w rozwoju cyfrowej techniki?

schemat połączenia
Można uznać, że najważniejszym kamieniem milowym w tym procesie był dzień, kiedy w New Haven stanęła pierwsza centrala telefoniczna. Skonstruowano ją dwa lata po wynalezieniu telefonu i była zdolna obsłużyć dwie rozmowy za jedynym razem. Kilkanaście lat później powstały pierwsze automatyczne centralki telefoniczne.

czytaj:

Od tamtych chwil trwał nieustanny rozwój telefonii. Pod Oceanem Atlantyckim zainstalowano kable jednoczące dwa jądra globu – Amerykę i Europę. Z biegiem lat duże przedsiębiorstwa zaczęły posiadać własne centrale telefoniczne – z pewnością kojarzycie z filmów pięknie telefonistki, siedzące przed skomplikowanymi ustrojstwami. Okazuje się, że to nie łatwa sztuka tak sprawnie wsadzać wtyczki we właściwe dziurki, na okrągło kontrolując złożony ruch komunikacyjny.

Jeśli opracowany tu tekst pochłonąć Cię i chcesz więcej, to z pewnością przypadnie Ci do gustu link do witryny fotografia architektury cennik, gdzie jest więcej postów.

W kolejnych latach kobiety zostały zastąpione przez komputery.

zobacz:

W obecnych czasach sporo firm posiada swoje własne, skomputeryzowane centralki telefoniczne oraz telefony ip. Obok łączenia firmowych telefonów, sprytne urządzenia dają również dostęp do internetu przez kable albo wifi. Łączą zatem w sobie plusy centrali i routera internetowego. Pewne oferowane urządzenia mają funkcję używania protokołu voip, czyli Voice over internet Protocol. Telefonia IP to komunikacja głosowa po kablu internetowym, co może mocno zmniejszyć nasze koszty.