Jakim sposobem powstała archeologia lotnicza?

Jako licealista zajmowałem się naukami historycznymi. Obecnie też tak jest, choć mam teraz sporo mniej wolnych chwil na zabawę moim ukochanym zajęciem. Jednakże, kiedy ukazują się małe wzmianki o historii nowożytnej w telewizji, usiłuję być z nowinkami historycznymi na bieżąco. Regularnie również wertuję wortale na ten temat.

Filmowanie i zdjęcia z powietrza

Autor: energylabsbr
Źródło: http://www.flickr.com
Zważywszy na ciągłą przebudowę siatki autostrad w moim kraju a także bardzo wielu ogromnych przedsięwzięć, prowadzi się niemałą ilość nadzorów archeologicznych, wymaganych ustawą. Nic wobec tego dziwnego, iż co chwilę o sensacyjnych znaleziskach z dziedziny historii starożytnej będą media donosić.

Dużą wagę w odkrywaniu dawnych czasów mają współczesne zdjęcia z góry – fantastyczne zdjęcia z góry. Przeminęły już czasy, kiedy odkrywca starożytności – dość romantycznie – po skompletowaniu właściwych informacji, troszkę na ślepo poszukiwał skarbów. Wielką rolę (poza doświadczeniem badacza) pełnił łut szczęścia, ważne były też cierpliwość, skrupulatności i pedantyzm. Współcześnie badacz rozporządza bardzo zaawansowanymi instrumentami, wspomagającymi badania.

Poczynając od małych detektorów metalu, aż po aparaty wielce zaawansowane, jak przykładowo dorn oraz sterowce stosowane do robienia zdjęć z góry. Tego typu zdjęcia są ogromnie pożądane, albowiem ze sterowca widać po prostu wyraźniej. W wielu przypadkach zdjęcia z góry to najwłaściwszy sposób. Tak jest np. w przypadku archeologii morskiej. Artefakty które chcemy zbadać zwykle trudno jest innym sposobem zbadać w morskich odmętach. W podobny sposób sprawa się wygląda na twardym gruncie. Badacz w helikopter ma możność obserwować teren dociekań i przez swe doświadczenie rozpoznać nieznane stanowisko archeologiczne.

Wielka Wojna była przyczyną masowego wykorzystania balonu do zadań wojskowych. W lotnictwie zwiadowczym rzecz jasna przy obsłudze aparatu fotograficznego zatrudnieni byli też archeolodzy. I choć filmowanie z powietrza miały wtenczas zupełnie inne cele, tak właśnie zaistniała lotnicza archeologia. By przeczytać więcej, sprawdź: innowacyjne wideofilmowanie kraków z powietrza.Dość wspomnieć, iż już w 1917 r.

Podoba Ci się ten materiał? Jeśli tak, to na pewno sprawi Ci radość informacja, że analogiczny artykuł jest tuż obok. Zwyczajnie zobacz ten link murator czasopismo.

odnaleziono za pomocą zdjęć z góry antyczną Samarę. To jest miasto, którego pozostałości w inny sposób nie można by było odkryć, ponieważ na jego położenie wskazywały oznaczenia widoczne tylko z z góry, dla przykładu odmienne odcienie murawy, czy też delikatne zmiany w uformowaniu obszaru. Kolejnym przykładem użyteczności zdjęć z góry jest wyszukiwanie artefaktów zatopionych w morzu, których innym sposobem niejednokrotnie nie udało by się odszukać.