Jak dobrać ćwiczenia na gitarę?

Młodzi adepci gitary nierzadko zadają sobie pytanie, od czego zacząć edukację i na jakich utworach najlepiej mogli będą nauczyć się profesjonalnej gry. Niestety sprawa nie jest taka prosta, ponieważ nauczenie się określonych piosenek albo ich części jest tylko pewnym etapem w nauce. Ugranie sprawnie jakiegoś fragmentu piosenki może naturalnie być niezmiernie inspirujące jednak trzeba pamiętać również o tym, że rzeczywiście istotną rzeczą jest również praca nad techniką oraz świadomym poznawaniu teorii muzyki.

na koncercie Red Hot Chilli Peppers

Autor: Julie Vazquez
Źródło: http://www.flickr.com
Tylko w ten sposób możemy w pełni nauczyć się grać i czerpać z tego przyjemność, która w dodatku będzie permanentną edukacją i poszerzaniem swojej wiedzy na temat muzyki oraz na temat grania na samym instrumencie. Pamiętajmy, że aby ugrać znakomicie jakiś utwór powinniśmy mieć w rzeczywistości o wiele wyższe umiejętności techniczne. Jedynie wtedy uda nam się świetnie zabrzmieć, jeśli za tym, co gramy skrywać się będzie energia wynikająca wewnętrznego luzu.

koncert rockowy

Autor: Lunchbox LP
Źródło: http://www.flickr.com

Zawsze jednak należy od czegoś zacząć. Dobrze jest połączyć ćwiczenia techniczne z edukacją teoretyczną i wykorzystaniem tego w trakcie uczenia się określonych piosenek. Dobór utworów pośród młodych gitarzystów elektrycznych powinien być dostosowany do etapu, na którym jesteśmy, jednak bez wątpienia należy dobrać sobie takie zespoły, które mają u siebie partie proste jak podstawowe riffy i trudniejsze solówki, żebyśmy mogli do czegoś dążyć. Bardzo często rozpoczyna się naukę od legendarnych kapel rockowych, takich jak Metallica, czy Guns and Roses, gdzie Slash czy Kirk Hammet grają znakomite rockowe sola, a oprócz tego znajdziemy tam mnóstwo dość prostych riffów i motywów.

Innym zespołem, o którym należy pomyśleć przy doborze swojego początkowego repertuaru jest Red Hot Chili Peppers czy trochę już zapomniany Rage Against The Machine. Piosenki tych zespołów są nierzadko oparte na powtarzających się riffach, które należą do wyjątkowo trudnych a ponadto gitarzyści tacy jak Slash, Kirk Hammet grają sola, których nauka trwa początkowo miesiącami. W przypadku takiego zespołu jak Red Hot Chili Peppers mamy natomiast dużą ilość łatwych riffów wspartą zwykle typowym graniem akordowym, co dobre będzie na sam początek w praktykowaniu pierwszych utworów.