Sztuka prania – rady

Poprawne pranie konfekcji, mimo iż wpisuje się w naszą powszednią rutynę, jest nie lada sztuką. Ze względu na powtarzalną naturę tej pracy, czasami zapominamy o ważnych detalach, mogących zoptymalizować pranie tkanin na każdym z etapów, zaczynając od segregowania, a skończywszy na właściwej pielęgnacji pralki. Oto porady, których zastosowanie pomoże opanować umiejętność prania do perfekcji.

pranie

Autor: Denis Postle
Źródło: http://www.flickr.com
W czasie sortowania prania zwracaj baczność nie wyłącznie na odcienie, ale także na rodzaj materiałów. Odcienie muszą być podzielone na jasne i czarne, bowiem nawet przy praniu w niskich temperaturach poniektóre pigmenty www.permanent24.pl mogą farbować. Kolejnym wyznacznikiem podczas sortowania jest typ materiału – rozdzielamy pranie zależnie od typu nici na naturalne oraz sztuczne, bowiem zalecenie tyczące się ich prania są różne. Dobrym rozwiązaniem może być kosz z kilkoma przegródkami na pranie, ułatwiającymi segregowanie – polecam informacje.

Zawsze stosujmy się do zaordynowań fabrykanta ukrytych w symbolach na metce wszytej w konfekcji. Gdy jakieś odzienie nie ma metki, obejdźmy się z nim bardzo łagodnie. Żeby ochronić garderobę przed uszkodzeniami w trakcie prania, każdorazowo opróżniajmy kieszenie, starajmy się zawiązywać tasiemki oraz nie przepełniajmy pralki. Konfekcję szczególnie narażoną na uszkodzenia mechaniczne możemy wkładać do woreczków na pranie. Zwracajmy baczność także na stan naszych strojów przed włożeniemich do bębna. Pranie garderoby z poluzowanymi guzikami, staników w złym stanie bądź ubiorów z rozdarciami, zaszkodzić może nie tylko pralce, ale dodatkowo ciuchom.

Poprawne posortowanie odzieży, to pierwszy krok w sztuce perfekcyjnego prania. Późniejszy to właściwe załadowanie bębna pralki. Pamiętajmy, że nie należy do pełna napełniać pralki. Pozostawienie wolnego miejsca, by ubrania mogły się luźno obracać w pralce, jest konieczne do uzyskania odpowiednich rezultatów prania. W zależności od rodzaju tkaniny powinniśmy pozostawić w pralce odpowiednią ilość wolnej przestrzeni. Tkaniny bawełniane wymagają najmniej wolnego miejsca – wystarczy jak będzie odpowiadać ona wielkości dłoni włożonej nad pranie – porównaj informację. Tymczasem materiały syntetyczne muszą zajmować nie więcej aniżeli 40-60% pralki.