Czy taka nowość w rynku księgarskim jak E-book, wyprze papierowo wydawaną książkę?

E-book czyli elektroniczna książka jest obecnie najlepiej sprzedającym się towarem na zachodzie. Powoli wypiera on klasyczne, papierowe książki ponieważ niektóre tytuły wydawane są wyłącznie w postaci e-booków zwłaszcza w takich sferach jak informatyka. E-booki pojawiły się wiele lat temu w postaci manuali dodanych do różnych programów komputerowych.

Wraz z rozpowszechnieniem internetu, powstaniem DotComów czyli firm prowadzących swą działalność gospodarczą wyłącznie w internecie i zapotrzebowaniu na informację, ebooki stały się niezwykle popularne. Przyczyniło się do tego wiele zalet tej formy książki do których główną jest niski koszt produkcji. Współczesne e booki zapisane są najczęściej w formacie pdf zapewniającym bezpieczeństwo danych w nich umieszczonych, ponieważ takich plików nie da się edytować bez specyficznego programu.

regały z książkami w księgarni

Autor: brewbooks
Źródło: http://www.flickr.com
Do odczytu tego formatu potrzebny jest program Acrobat Reader firmy Adobe (program rozpowszechniany nieodpłatnie). Po jego ściągnięciu i zainstalowaniu trzeba tylko ściągnąć kilka książek. Czytanie pozycji książkowych zostało wyparte przez telewizję i Internet. W związku z tym księgarnia jest rzadziej odwiedzana.

czytnik ebook kindle

Autor: bfishadow
Źródło: http://www.flickr.com

Wielbiciele lektur biją na alarm zauważając, że sprzedaż publikacji drastycznie spada, a dzieci i młodzież spędzają godziny przed ekranem komputera lub telewizora. Jednakże bezpłatne ebooki to możliwość na powrót wielu do czytelnictwa (przykład: ). Jest to głównie spowodowane tym, że ebooki są tańsze, a technologia elektronicznego papieru jest już tak stworzona, że stać na nią już wielu czytelników, Czytanie na e-booku to prawdziwa przyjemność. Nie męczy wzroku tak jak pospolity ekran laptopa, tabletu czy smartfonu. Do czytania książek na ekranie czytników elektronicznych potrzebne jest zewnętrzne źródło światła. Nie można odbierać tego jako wadę, a wręcz przeciwnie. Przecież normalne książki papierowe także przeglądamy tylko przy świetle.

Tylko teraz oceń stadniny koni ten artykuł, który jest bardzo zajmujący. Wykonaj to właśnie w tej chwili! Przekonasz się, że naprawdę należy to zrobić!

Następną zaletą czytników ebooków jest mnóstwo innych funkcji. Możemy oglądać na nich zdjęcia, słuchać muzykę, bądź przeglądać internet. Ebooki są znacznie tańsze od papierowych wersji. Niestety w Polsce wydający nie są przeświadczeni jeszcze do wydawania jednocześnie książek w wersji elektronicznej i papierowej. Ich obiekcje związane są z piractwem. Wydawcy zachodni nie mają z tym ogromnego problemu i nabywcy mają zawsze do wyboru różnorakie wersje książek, również premierowych bestsellerów. Przyszłość jest coraz lepsza dla ebooków (takich jak: e-podręczniki do szkoły), ponieważ już w pierwszej połowie roku 2012 zauważono znaczy wzrost sprzedaży ebooków, a sami wydawcy również zaczynają patrzeć na wydania elektroniczne bardziej przyjaźniej i wydanie papierowej i elektronicznej wersji książki staje się już normą. Plany na kolejne lata zakładają duży wzrost o kilkaset procent rocznie rynku ebooków.

Dostępne w sieci bezpłatne ebooki to książki umieszczone w wersji elektronicznej. Można je przeglądać na ekranie komputera, tabletów, za pomocą smartfonów ze profesjonalnym oprogramowaniem oraz na czytnikach. Czytnik zmieści się w dłoni, jest leciutki, możemy schować go do torby czy kieszeni, a równocześnie możemy na niego wgrać kilkaset publikacji.