Nawet nie wiesz jak bardzo ważną rolę odgrywają centrale telefoniczne

Nikt chyba nie ma wątpliwości, jak kluczową rolę w postępie technologicznym trzyma wynalazek z XIX wieku – telefon. Od czasu, gdy Aleksander Bell umożliwił pierwszą pogawędkę po kablu, ta technologia komunikowania się bardzo się ulepszyła. Czy nowoczesne centrale telefoniczne są kolejnym krokiem w rozwoju cyfrowej techniki?

schemat połączenia
Można uznać, że najważniejszym kamieniem milowym w tym procesie był dzień, kiedy w New Haven stanęła pierwsza centrala telefoniczna. Skonstruowano ją dwa lata po wynalezieniu telefonu i była zdolna obsłużyć dwie rozmowy za jedynym razem. Kilkanaście lat później powstały pierwsze automatyczne centralki telefoniczne.

czytaj:

Od tamtych chwil trwał nieustanny rozwój telefonii. Pod Oceanem Atlantyckim zainstalowano kable jednoczące dwa jądra globu – Amerykę i Europę. Z biegiem lat duże przedsiębiorstwa zaczęły posiadać własne centrale telefoniczne – z pewnością kojarzycie z filmów pięknie telefonistki, siedzące przed skomplikowanymi ustrojstwami. Okazuje się, że to nie łatwa sztuka tak sprawnie wsadzać wtyczki we właściwe dziurki, na okrągło kontrolując złożony ruch komunikacyjny. W kolejnych latach kobiety zostały zastąpione przez komputery.

zobacz:

W obecnych czasach sporo firm posiada swoje własne, skomputeryzowane centralki telefoniczne oraz telefony ip. Obok łączenia firmowych telefonów, sprytne urządzenia dają również dostęp do internetu przez kable albo wifi. Łączą zatem w sobie plusy centrali i routera internetowego. Pewne oferowane urządzenia mają funkcję używania protokołu voip, czyli Voice over internet Protocol. Telefonia IP to komunikacja głosowa po kablu internetowym, co może mocno zmniejszyć nasze koszty.